250kw Rüzgar Türbini Özellikleri

Bu yazımızda sizlere 250kW’lık rüzgâr türbinlerinin özelliklerinden bahsedeceğiz. Öncelikle bu rüzgâr türbinini kurdurmak istiyorsanız ya bir üretim yeri sahibi olmalısınız ya da yatırım amaçlı böyle bir projeyi düşünüyor olmalısınız. Ancak her iki noktanın dışına çıkarak da, oldukça spesifik sahalarda rüzgâr türbini sahibi olmayı amaçlayabilirsiniz. Tüm bunlar, projenizi ne gibi koşullarda çeşitlendireceğinize bağlı olarak düzenlenmelidir. Ancak biz yine de, her halükârda 250kW’lık kapasitedeki rüzgâr türbinleri için sizlere bir bilgilendirme metni hazırlamayı yeğledik.

Piyasa koşullarında herhangi bir üreticiden satın alabileceğiniz çok sayıda rüzgâr türbini modeli ve ekipmanı mevcuttur. Piyasa bazlı araştırmaların çoğunda, bu gibi ekipmanların ve enerji sağlayıcıların ne kadar nitelikli bir çalışma alanında olduğunu da dirayetli bir şekilde görebilirsiniz.

250 kW’lık bir rüzgâr türbini, genellikle büyük ölçekteki elektrik tüketicileri için avantajlı olmaktadır. Bu şekilde ya tek bir ünite ya da çok türbinden müteşekkil rüzgâr enerji santrali dâhilinde kullanılabilmektedir. Bununla beraber bu iki farklı seçenek için de muhtelif kanun, yönetmelik ve kurallara uygunluk gerekmektedir. Dolayısıyla da güvenlik aşaması bile, oldukça farklı ve zorlu aşamalardan geçmek zorundadır.

Diyelim ki tesisinizin elektrik ihtiyacını 250KW rüzgar türbininden sağlamak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle bir araştırma yapmanız gerekiyor. Bu araştırma kapsamınızın konuları ise kısaca şu şekilde olmalıdır:

  • Tesisinizin yıllık ortalama elektrik tüketimi ne kadardır ve bu tüketim oranı 250KW rüzgar türbini için uygun mudur?
  • 250KW rüzgar türbininin verimli şekilde çalışabilmesi için yeterli rüzgâr alma, konum gibi özelliklere sahip bir alanınız var mı?
  • Kurmak istediğiniz bu türbinin size ortalama mâliyeti ne olacak ve rüzgâr türbininiz bu mâliyeti size ne kadar sürede kâr olarak geri döndürecek?
  • Bu soruların cevaplarını verdikten sonra küçük bir araştırma ile rüzgâr türbini üreticileriyle irtibata geçebilirsiniz. Onlara ihtiyaç ve beklentilerinizi sunduktan sonra sizlere gerekli ön çalışmaları yapacaklardır. Geriye türbininizi kurdurup kullanmaya başlamak kalmaktadır.

 

250 kW’lık rüzgar türbinleri genel teknik değerleri şu şekildedir:

  • Nominal çıkış: 250 kW
  • Devreye girme rüzgâr hızı: 4 m/s
  • Nominal rüzgâr hızı: 14 m/s
  • Devreden çıkma rüzgâr hızı: 25 m/s
  • Göbek yüksekliği: 50 m
  • Azami şaft gücü: 300 kW

 

Bu yazımızda, günümüzün ve hatta yakın geleceğin tümünü kapsayacak olan en önemli enerji üretim kaynaklarından biri olan rüzgâr türbinleri hakkında genel bir bilgi vermeyi amaçladık. Herhangi bir şekilde enerji üretim piyasasına girmeden önce, mutlaka tecrübeli firmalar ile iş sahanız ve projelendirmeniz hakkında görüş alışverişinde bulunmanızı önermekteyiz. Ancak bu şekilde daha başarılı bir piyasa şartlarına sahip olabilir ve çalışmalarınız da, ancak bu şekilde doğru bir minvalde yürüyebilmektedir.